Profesjonalne wędzarnie ogrodowe

Chcesz poprawić funkcjonalność profesjonalnej wędzarni ogrodowej, instalując słupy poziomo przy suficie, aby zawiesić mięso. Liczba biegunów, które powinieneś włożyć, będzie zależeć od wielkości twojej wędzarni. W zależności od tego, ile chcesz palić, możesz zbudować własne profesjonalne wędzarnie ogrodowe lub kupić lokal komercyjny. Ponieważ wędzarnie znajdują się zazwyczaj na zewnątrz, przed rozpoczęciem budowy nowych konstrukcji należy sprawdzić, czy obowiązują jakieś lokalne zarządzenia lub przepisy przeciwpożarowe. W przypadku większości podstawowych wędzarni dla majsterkowiczów będziesz mógł ustawić stojaki na dwóch różnych poziomach wysokości. Oznacza to, że możesz zawiesić mięso z górnej części gorącej skrzynki, a także z jej środkowej części. Możesz się trochę zachwycić tym, jak ustawiasz wieszaki, zamiast po prostu mocować słupy na miejscu. Ten dodatkowy krok jest zalecany, ponieważ możesz zmienić odległość między biegunami w zależności od wędlin, które palisz.

Przejedź kawałek drewna od przodu do tyłu i wykop rowy, aby umieścić w nim drewniane słupy. Możesz łatwo zrobić miejsce dla pół tuzina lub więcej tyczek. Jeśli wieszasz cieńsze mięso jak bekon, możesz chcieć użyć więcej ankiet, podczas gdy grubsze mięso jak stek może zająć więcej miejsca i skutkować mniejszą liczbą kijów. Wskazówka: użyj zaprawy jako uszczelniacza Niektóre etapy tego projektu wymagają użycia uszczelniacza. Na przykład puste miejsca w blokach żużlowych należy wypełnić zaprawą. Średnio zaprawa wynosi od 5 do 7 złotych za metr kwadratowy. Tego uszczelniacza można użyć, aby upewnić się, że rura spalinowa jest równo z obu stron – tam, gdzie łączy się z ceglaną skrzynią ogniową i gorącą skrzynią bloku żużlowego.

Wskazówka: Odpowiednio do budżetu. Szacunki kosztów na profesjonalne wędzarnie ogrodowe przedstawione w tym przewodniku są bardzo niejasne. Rzeczywisty koszt budowy własnej profesjonalnej wędzarni będzie się różnić w zależności od użytych materiałów i kosztów tych materiałów w miejscu zamieszkania. Polacy podają, że wybudowanie własnej wędzarni kosztowało ich średnio od 150 do 250 złotych, ale przy bardziej wyrafinowanych żądaniach koszt za profesjonalne wędzarnie ogrodowe, może się łatwo podwoić.